kablosuz ip kamera

Kablosuz Kamera Sistemi Nedir?

Güvenlik risklerinin fazla olduğu günümüzde artık her mekânda her alanda kamera sistemleriyle karşılaşmaktayız. Bu alanda en büyük ilgiyi cctv kablosuz kamera sistemleri görmektedir. Ancak tüm kameralar kablosuz olmadığı gibi kullanım alanları da değişiklik göstermektedir. Örneğin analog cctv kameraları kablosuz kamera olarak kullanılamazken güvenlik kameraları arasında sadece IP kameraları kablosuz kullanmak mümkündür.kablosuz kamera sistemi

Kablosuz kameralar evlerde bebek bakıcıları için kullanılabilir!

Birçok IP kameranın kablosuz kullanılabilmesi için tüm ekipmanlar üzerinde gelirken, bazı cctv IP kameraları kablosuz kullanabilmek için ek olarak wireless kullanmak gerekmektedir. Genellikle kablosuz kameralar evlerde bebek bakıcıları için kullanılmakta olup ev ve küçük işyerlerinde çoğunlukla kablosuz entegre kameralar tercih edilmektedir. Hemen her yerde görülen bu ürünlerin küçük alanlarda tercih edilmesinin bir diğer sebebi de oldukça düşük maliyetli olmasıdır. Ancak profesyonel güvenlik amaçlı profesyonel ürünler için uzman firmalara başvurmak gerekmektedir.

Hangi Alanlarda Kablosuz Kamera Kullanılır?

Kablosuz kamera söz konusu olduğunda aklımıza yüzbinlerce metre ötede görüntünün aktarılmasında kullanılan profesyonel güvenlik projeleri gelmektedir. Yalnızca büyük bütçeye sahip ve kablo çekmenin nerdeyse imkânsıza yakın olduğu projelerde daha çok kullanılırlar çünkü sistemlerin fiyatları binlerce doları aşmaktadır. Kullanım alanları daha çok baraj ve kömür madeni gibi büyük alanlardır. IP kameraları kablosuz güvenlik kameraları olarak kullanabilmekteyiz ancak analog kameraları kullanamamaktayız. Bunun sebebi ise kablosuz olarak yalnızca dijital sinyal gönderimi yapmak mümkündür. Analog kameralarda kablosuz olarak kullanılabilir ancak bunun için analog dijital çeviricilerin kullanılması gerekmektedir. Ayrıca bu kablosuz kamera sistemleri şehir izleme yani mobese sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Sistem sağlıklı çalışması için ne gereklidir?

Kablosuz sistemlerde wireless access point cihazları IP güvenlik kameralarıyla birlikte kullanılır çünkü bu şekilde IP kameradan gelen sinyaller kablosuz olarak karşı tarafa aktarılmaktadır. Bu Access point cihazlarının kaliteli ve profesyonel olanlarının seçilmesi çok önemlidir çünkü sistemin sağlıklı çalışmasını büyük ölçüde etkilemektedir.