SPEED DOME  KAMERA

Dome kameralar geniş açı için en iyi kameralardır

Daha çok hareketli kamera olarak bilinen dome kameralar güvenliğin kontrol altına alınması gereken geniş alanlarda kullanılmaktadır. Çünkü geniş alanlarda sabit kamera kullanılması yalnızca belirli bir alanı kaydettiğinden zafiyete neden olacağından güvenlik açısından oldukça risklidir. Bu yüzden bir alanın geniş bir açıdan izlenmesi gerekiyorsa en sağlıklı sonucu verecek olan kamera dome kamera olarak karşımıza çıkmaktadır.

dome kameraÇeşitlerine Göre Dome Kameralar Nelerdir?

Speed Dome kamera 360 derece dönerek daha geniş alanları izlemekte ve kayıt altına almaktadır. Çeşitleri arasında mini dome kamera, speed dome kamera, smart dome kamera, D/N (gece gündüz) dome kamera bulunmaktadır. Türkçesi kubbe anlamını taşımakta olup, şekli kubbeyi andırdığından dolayı dome kamera adını almıştır. Çoğunlukla hastane koridorlarında, okullarda ve ofislerde tercih edilmektedir. Dış görünüşü oldukça şık tasarlanan dome kamera çeşitleri bulunduğu ortamda aksesuar görünümü yaratmaktadır. Güvenlik kameraları arasında hem ekonomik açıdan hem de kendisine ait muhafazası sayesinde daha çok tercih edilmektedir. Üç vida ve dübel ile montajı yapılabilen dome kameralar için ayaklığa da ihtiyaç bulunmamaktadır. Temizliği oldukça basit olup, tozlanma ve buharlaşmaya karşı sadece dış yüzeyinin silinmesi yeterlidir. speed dome kamera

Dome Kamera Kullanılan Yerler ve Tercih Nedenleri Nelerdir?

Dış mekanlarda çok tercih edilen Speed Dome Kameralar dışındaki kubbe sayesinde güneş ışınlarından etkilenmemektedir. Genellikle kubbelerinin koyu renkli ve şeklinin yuvarlak olması içindeki lensin görünmesini engellediğinden kameranın nereyi çektiğini, nereyi görüp görmediğini anlamayı zorlaştırmaktadır. Üstelik kamera seçimi bulunduğu yerin atmosferine uygun bir dome kamera ise yerini bile tespit etmek mümkün olmayabilir. Dome kameraların diğerlerine kıyasla tercih edilme sebepleri arasında; kamera açısının yetkili kişi dışında biri tarafından başka bir yöne çevrilmesinin mümkün olmaması, daha geniş alanları kaydetmesi ve fiyat açısından da diğer kameralardan daha hesaplı olması olarak görülmektedir.